
Ilustracja własnego snu. Tadeusz Modrzejewski
"...Czterdzieści parę lat temu powtarzał mi się sen. Spotykałem człowieka w charakterystycznych okularach, który ciągle powtarzał, że są dwa światy, ten przed i ten za bramą, ludzki i magiczny. Przejście z jednego do drugiego jest deklaracją. Chociaż w tym drugim czekać mnie miały trudy i niedogodności, to jednak nie mogłem nie poświęcić swojego życia mojej pasji. Sen z lat dzieciństwa stał się rzeczywistością."
Tak opowiada o swojej magicznej krainie ojciec chrzestny mojego męża - Tadeusz Modrzejewski.
Tą magiczną krainą do której wkroczył wujek jest świat literatury, gdzie szczególne miejsce zajmuje noblista Władysław Reymont.
Tą magiczną krainę może odwiedzić każdy kto zapuka do drzwi Prywatnego Muzeum Literatury im. Reymonta na ul.Pankiewicza 1 w Bielsku-Białej przy Starym Rynku.
Muzeum założył w 1989 roku i z ogromną pasją pomimo wielu przeciwności losu prowadzi do dziś.Od ponad 20 lat żyjąc w spartańskich warunkach przepisuje ręcznie kurzym piórem dzieła Reymonta, Kraszewskiego, Sienkiewicza, Mickiewicza.
Dotychczas przepisał i zilustrował ponad sto dzieł, takich jak "Chłopi", "Pan Tadeusz", "Trylogia" H. Sienkiewicza i inne.Każdy z egzemplarzy jest pieczołowicie ozdobiony jego rysunkami.
W muzeum wszystko zrobił sam. Rysunki, wszechobecne malowidła, ornamenty czy rzeźby są jego dziełem. Najcenniejsze – ręcznie przepisane dzieła Reymonta a także innych wielkich polskich literatów – są prawdziwą chlubą bielskiego muzeum.
Miejsce to odwiedziło dotychczas ponad 80 tysięcy gości, o czym dobitnie świadczą kolejne zapełnione księgi pamiątkowe. Jednym z największych wyróżnień, które dostąpił, jest przyznany medal przez Fundację Reymontowską w Kanadzie. Zaszczytu tego dostąpili wcześniej m.in. papież Jan Paweł II i Lech Wałęsa. O tej oraz wielu innych historiach opowiada z chęcią wszystkim przybyłym gościom.

Jeśli kiedyś będziecie w Bielsku z ogromną przyjemnością zachęcam Was do odwiedzenia tego magicznego miejsca, czeka tam na Was niezwykły spacer po zakamarkach literackiej krainy.



w tym pniu schowane są 3 tomy "Starej Baśni"












tutaj przepisuje książki, niejednokrotnie przy świeczkach

tym kurzym piórem pisze




muzeum nie ma biletów,jeśli się podobało tutaj można wrzucić datki
Życzę wszystkim miłego tygodnia