"Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre - w tym cel rozumnego życia. "
Platon

niedziela, 23 maja 2010

NIEZWYKŁA PASJA - MAGICZNE MIEJSCE


Ilustracja własnego snu. Tadeusz Modrzejewski

"...Czterdzieści parę lat temu powtarzał mi się sen. Spotykałem człowieka w charakterystycznych okularach, który ciągle powtarzał, że są dwa światy, ten przed i ten za bramą, ludzki i magiczny. Przejście z jednego do drugiego jest deklaracją. Chociaż w tym drugim czekać mnie miały trudy i niedogodności, to jednak nie mogłem nie poświęcić swojego życia mojej pasji. Sen z lat dzieciństwa stał się rzeczywistością."Tak opowiada o swojej magicznej krainie ojciec chrzestny mojego męża - Tadeusz Modrzejewski.
Tą magiczną krainą do której wkroczył wujek jest świat literatury, gdzie szczególne miejsce zajmuje noblista Władysław Reymont.
Tą magiczną krainę może odwiedzić każdy kto zapuka do drzwi Prywatnego Muzeum Literatury im. Reymonta na ul.Pankiewicza 1 w Bielsku-Białej przy Starym Rynku.
Muzeum założył w 1989 roku i z ogromną pasją pomimo wielu przeciwności losu prowadzi do dziś.Od ponad 20 lat żyjąc w spartańskich warunkach przepisuje ręcznie kurzym piórem dzieła Reymonta, Kraszewskiego, Sienkiewicza, Mickiewicza.
Dotychczas przepisał i zilustrował ponad sto dzieł, takich jak "Chłopi", "Pan Tadeusz", "Trylogia" H. Sienkiewicza i inne.Każdy z egzemplarzy jest pieczołowicie ozdobiony jego rysunkami.
W muzeum wszystko zrobił sam. Rysunki, wszechobecne malowidła, ornamenty czy rzeźby są jego dziełem. Najcenniejsze – ręcznie przepisane dzieła Reymonta a także innych wielkich polskich literatów – są prawdziwą chlubą bielskiego muzeum.
Miejsce to odwiedziło dotychczas ponad 80 tysięcy gości, o czym dobitnie świadczą kolejne zapełnione księgi pamiątkowe. Jednym z największych wyróżnień, które dostąpił, jest przyznany medal przez Fundację Reymontowską w Kanadzie. Zaszczytu tego dostąpili wcześniej m.in. papież Jan Paweł II i Lech Wałęsa. O tej oraz wielu innych historiach opowiada z chęcią wszystkim przybyłym gościom.Jeśli kiedyś będziecie w Bielsku z ogromną przyjemnością zachęcam Was do odwiedzenia tego magicznego miejsca, czeka tam na Was niezwykły spacer po zakamarkach literackiej krainy.
w tym pniu schowane są 3 tomy "Starej Baśni"
tutaj przepisuje książki, niejednokrotnie przy świeczkach


tym kurzym piórem pisze
muzeum nie ma biletów,jeśli się podobało tutaj można wrzucić datki


Życzę wszystkim miłego tygodnia

7 komentarzy:

 1. Witaj :)
  Jak tu u Ciebie pięknie - zaglądam po raz pierwszy i już zostaję :))
  Zobaczyłam u Ciebie piekne Tildy:)))
  pozdrawiam bardzo serdecznie i zapraszam do siebie:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiekne skarby...chcialabym miec takiego ojca chrzesnego, pewnie mialabym bogatsza dusze:)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna pasja- fajnie mieć w rodzinie takiego pasjonującego człowieka :)
  Pozdrawiam i obiecuję, że jak będzie nam dane być w BB to na pewno wstąpimy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie piekne miejsce pokazalas, warto tam wstapic, jak sie jest w okolicy.
  Pozdrawiam Cie cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też uwielbiam się zanurzyć w takie klimaty,ostatnio "zaliczyłam"Muzeum Mickiewicza w Wilnie,polecam!Szkoda,że do Was tak daleko...ale planujemy objazdówki po Polsce tego lata,kto wie...!Piękne miejsce Gusiu,u Ciebie też pięknie,pozdrawiam i tez zapraszam,Kasia

  OdpowiedzUsuń
 6. No bardzo ciekawy i piękny post. Literatura to magia to drzwi do innego światra, czasem to ucieczka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Najważniejsza w zyciu jest pasja.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń